Meniu
Prenumerata

šeštadienis, gegužės 10 d.


The Economist
GODŪS GROBSTYTOJAI
Valstybės užvaldymas – vis didesnė grėsmė, o užvaldymą sunku išrauti
15-70-15 taisyklė ir kitos priemonės, kaip priversti galingus gniaužtus paleisti valstybės pinigus
Komentarai
RIMTI REIKALAI
Bananai brangs (satyra)
Vieną dieną, žiūrėk, Donaldas Trumpas pasistato auksinį paminkliuką prie savo vardu pavadintų golfo laukų, kur laimi vieną po kito tarpgalaktinius golfo turnyrus, kitą dieną Baltuosiuose rūmuose glėbesčiuojasi su save world’s coolest dictator tituluojančiu Salvadoro karaliuku Nayibu Bukele. Trumpas geriausiai jaučiasi panašių į save kompanijoje – tokių, kurie savo šalyse varžo žodžio laisvę, o žmogaus teises, žaliąjį kursą laiko velnio išmone.
Komentarai
KOMENTARAS
Mėnuo rinkose po „išsivadavimo dienos“ – stabilumo daugiau, bet nerimas liko
Pastarųjų mėnesių įvykiai finansų rinkose investuotojams priminė kelias pagrindines taisykles, kurias dėl ilgus metus užsitęsusio JAV akcijų rinkų ralio norėjosi lengvai ignoruoti. Investicinio portfelio diversifikacija, rizikos valdymas ir disciplina – kertiniai principai, leidžiantys sumažinti neigiamą svyravimų poveikį. Tačiau ką daryti, jei portfelio vertė krenta tiesiog akyse, o neapibrėžtumas išlieka?
The Economist
GEBENĖS BOKŠTO APGULTIS
Donaldas Trumpas laimi kovą su elitiniais JAV universitetais
Gebenės lyga nemato prasmės su federaline vyriausybe kovoti teisme
Komentarai
KOMENTARAS
Trumpas ir Zelenskis altorių šešėlyje
Popiežiaus Pranciškaus laidotuvės, Šventojo Petro Bazilika ir krikštijamo Jėzaus paveikslas. Tokiame fone vienas priešais kitą susėdo Donaldas Trumpas ir Volodymyras Zelenskis.
IQ video
SUPRASTI RUSIJĄ
D. Kuolys: balsas iš Amerikos skelbia, kad Dievas – Putino pusėje
Jungtinių Valstijų vadovas Donaldas Trumpas dėl karo Ukrainoje kaltina Volodymyrą Zelenskį ir Joe Bideną. D. Trumpo derybininkas Steve\'as Witkoffas savo ruožtu padlaižiauja Vladimirui Putinui ir teigia, kad KGB galėjo dirbti tik protingi žmonės – tokie kaip V. Putinas.
IQ Tema
VISUOMENĖ
Petys į petį: kaip europiečiai žiūri į savo ir kaimynų šalies gynybą?
„Mes būsime čia ir kovosime, kol nebegalėsime kovoti“, – kovo mėnesį JAV leidiniui „Washington Post“ teigė švedų karė Tilda, dalyvavusi pratybose Latvijoje. Joms vadovavę NATO karininkai teigė, kad Aljansas yra pakankamai pasiruošęs atremti grėsmes iš Rusijos.
The Economist
TARPTAUTINIAI FINANSAI
Skurdžios šalys iš užsienio pagalbos nepraturtės
Ištisus dešimtmečius pareigūnai žada padidinti ekonomikos augimą. Ištisus dešimtmečius jiems nepavyksta.
Komentarai
KOMENTARAS
Amerikiečiai pradeda nusivilti D. Trumpu
Pirmosios apklausos po muitų pasauliui paskelbimo Donaldui Trumpui nežadėjo nieko gero. Pritariančių prezidento darbui skaičius sumažėjo. Žinoma, tai tik atskiri signalai. Tačiau ir ilgesnė tendencija rodo, kad dauguma amerikiečių D. Trumpui nepuoselėja šiltų jausmų. O viena jo kaip prezidento stiprybių – ekonomika – tampa silpnybe.
IQ video
SUPRASTI RUSIJĄ
A. Ažubalis: aš suprantu D. Trumpą
Donaldui Trumpui pradėjus eiti JAV prezidento pareigas, Lietuvos viešojoje erdvėje vyrauja neigiami – ir dažnai nepasižymintys objektyvumu – jo politikos vertinimai.
Komentarai
KOMENTARAS
Muitų karas pasėjo baimes finansų rinkose: ko tikėtis toliau?
Prekybos karo išprovokuotas išsipardavimas akcijų rinkose tęsiasi. Pastarųjų trijų dienų kritimas savo gyliu prilygsta akcijų rinkų nuosmukiui pandemijos pradžioje ar prasidėjus 2008 m. finansų krizei. Pagrindinis JAV akcijų indeksas „S&P 500“ po pirmadienio prekybos nuo vasarį pasiekto piko buvo susitraukęs beveik 18 proc. Investuotojai akylai stebi tolesnę įvykių eigą: ar šalys eis konfrontacijos keliu, ar sieks susitarti ir išvengti tolesnės eskalacijos.
Komentarai
KOMENTARAS
Muitų karai ir atpigusi nafta lėtins infliaciją Lietuvoje
Valstybės duomenų agentūros duomenimis, kovą metinė bendroji vartotojų prekių ir paslaugų kainų infliacija Lietuvoje siekė 4,1 proc. Prekės per metus pabrango 3,4 proc., o paslaugos – 5,7 proc. Per mėnesį prekių ir paslaugų kainos vidutiniškai padidėjo 0,4 proc.
Komentarai
KOMENTARAS
„Juodasis pirmadienis“: kai griūva pasaulio tvarka, Lietuva negali žaisti rizikingų žaidimų
Pasaulio prekybos sistema šiuo metu balansuoja ties struktūrinio lūžio riba. Tai ne laikinas nuokrypis, o kryptingas pokytis, kurio epicentre – Jungtinių Valstijų grįžtanti tarifų politika. Balandžio 7-oji, jau vadinama „Juoduoju pirmadieniu“, patvirtino, kad pasaulinė ekonomika pasuko į naują, iš tiesų visiškai neprognozuojamą ir todėl labai pavojingą etapą.
ŽYMA
DONALDAS TRUMPAS